Persbericht

Federale ministerraad keurt KB’s van minister De Sutter voor 5G-veiling goed

De ministerraad heeft deze voormiddag de KB’s goedgekeurd die de weg vrijmaken voor de veiling van de 5G-rechten in België. De teksten die vandaag werden voorgelegd houden rekening met bezorgdheden die werden geuit in het kader van het Overlegcomité, een bijkomend uitgevoerde studie, een publieke raadpleging en ook het advies van de Raad van State. ‘Het 5G dossier zit nu in haar laatste rechte lijn,’ zegt minister De Sutter.

Een korte tijdlijn. In januari van dit jaar werd een eerste set KB’s en het wetsontwerp van minister De Sutter goedgekeurd in de federale ministerraad. In het Overlegcomité dat volgde, werd door de regio’s naast het advies van de Raad van State ook een extra studie gevraagd over de impact van 5G en de intrede van een mogelijke vierde telecomspeler op onder andere de prijs, het investerings- en tewerkstellingsniveau, of nog het milieu. Aan het begin van de zomer werd de omkaderende wet vervolgens goedgekeurd door de Kamer, werden de aangepaste KB’s in publieke raadpleging gestoken en werd het advies van de Raad van State gevraagd.

De teksten zoals nu goedgekeurd door de federale ministerraad houden rekening met zowel het advies van de Raad van State, als de opmerkingen van de regio’s binnen het Overlegcomité en die voortkomend uit de publieke raadpleging.

‘Het stukje spectrum dat we initieel wilden reserveren voor een mogelijke nieuwe, vierde telecomspeler zal beperkt worden en de veiling zal modulair worden aangepakt. Een eventuele vierde speler kan ervoor opteren enkel een deel van het spectrum aan te kopen om enkel op de B2B-markt te mikken,’ legt minister De Sutter uit. ‘Hierdoor komen we maximaal tegemoet aan eenieders bezorgdheden, zoals die omtrent het stralingsniveau of de tewerkstelling in de sector, maar laten we tegelijkertijd de mogelijkheid aan de markt om de concurrentie aan te gaan en de telecomprijzen te drukken voor consumenten en innovatie te creëren in een specifiek marktsegment. Het is vooral belangrijk dat we nu echt de 5G-veiling kunnen voorbereiden, zodat we niet nodeloos meer achterlopen op de ons omliggende landen en om eventuele saturatie van het 4G-netwerk te voorkomen.’

Tegelijkertijd werd ook een KB goedgekeurd dat ASTRID, de operator voor de Belgische hulp- en veiligheidsdiensten, toe zal laten om de overstap te maken van een Tetra-netwerk (walkietalkie) naar 5G-communicatie.

Na de federale ministerraad van vandaag, staat er opnieuw een Overlegcomité gepland op 24 november 2021. Minister De Sutter zal vervolgens samen met het BIPT de veiling van de 5G-rechten voorbereiden en organiseren. Die zal dan kunnen plaatshebben in het tweede kwartaal van 2022.

Op 8 november 2021 wordt tevens de uitgebreide versie van het kennis- en leerplatform www.over5G.be gelanceerd. Dit platform monitort en informeert de burger in behapbare taal over wetenschappelijke inzichten aangaande 5G, o.a. inzake potentiële gezondheidseffecten, 5G toepassingen, etc. met informatie van alle overheidsniveaus. Een toonbeeld van samenwerking tussen de federale, gemeenschaps- en gewestelijke overheden, ieders voor diens bevoegdheidsdomeinen